1. صفحه اصلی
  2. /
  3. وبلاگ
  4. /
  5. آموزشی
  6. /
  7. موس گیمینگ و معمولی…
موس گیمینگ و معمولی چه فرقی دارند؟
اگر به فکر خرید ماوس جدید هستید و در انتخاب بین ماوس‌های گیمینگ و معمولی تردید دارید، در این مطلب توضیح می‌دهیم که ماوس گیمینگ و معمولی چه فرقی دارند.

می‌خواهید ماوس جدید بخرید و با گزینه‌های فراوانی موجود برای خرید سردرگم شده‌اید؟ اولین راه این است که گزینه‌هایتان را با حذف یکی از دسته‌های ماوس گیمینگ و ماوس معمولی محدود کنید. برای این کار باید از تفاوت موس گیمینگ با معمولی مطلع باشید.

پیش از شروع بگوییم اگر گیمر نیستید یا حتی به بازی‌کردن علاقه‌ای ندارید، دلیل نمی‌شود موس‌های گیمینگ را از میان انتخاب‌هایتان کنار بگذارید! شما باید درنهایت با‌توجه‌به نیازها و قیمت ماوس مدنظر تصمیم بگیرید. فراموش نکنید اگر ساعات زیادی از روز خود را با ماوس می‌گذرانید، انتخابی صحیح و حرفه‌‌ای می‌تواند از مشکلات اعصاب و سلامت آینده‌ جلوگیری کند.

سنسور

یکی از تفاوت‌های اصلی بین ماوس‌های گیمینگ و معمولی در سنسور آن‌هاست. موس‌های معمولی از سنسورهای اپتیکال استفاده می‌کنند؛ ولی موس‌های گیمینگ ممکن است از هر‌یک از دو نوع سنسور اپتیکال و لیزری استفاده کنند. هر دو نوع حسگر موس عالی هستند؛ اما هر‌کدام مزایا و معایب خود را دارد.

ماوس‌های گیمینگ با حسگرهای لیزری بی‌عیب‌و‌نقصشان حرکت را با دقت بیشتری ردیابی می‌کنند. آن‌ها به حسگرهای تخصصی بسیار پیشرفته مجهزند که دقت و ردیابی بی‌نظیری ارائه می‌کنند تا بازی شما تحت‌تأثیر قرار نگیرد. به‌همین‌‌‌دلیل، در بازی‌های تیراندازی اول‌ شخص (FPS) از این نوع ماوس‌ استفاده می‌کنند.

ماوس ترک بال کنزینگتون Kensington TB550 روی موس پد
ماوس ترک بال کنزینگتون Kensington TB550

 

سنسورهای نوری DPI متوسطی برای بازی ارائه می‌دهند، مطمئن هستند، تأخیر کمی ایجاد می‌کنند و دقت زیادی دارند؛ با‌این‌حال، فقط می‌توانند روی سطوحی مانند ماوس پد به‌خوبی کار کنند. درمقابل، ماو‌س‌های لیزری DPI زیادی دارند و می‌توانند تقریباً روی هر سطحی از‌جمله شیشه کار کنند.

قدرت پاسخ‌گویی سنسورهای لیزری درخورتوجه است و گزینه‌ی چندان مناسبی برای کاربران عادی و افراد مبتدی محسوب نمی‌شوند. حین بازی فقط تلنگری کوچک به ماوس می‌تواند دوربین را در سراسر نقشه بچرخاند؛ اگرچه این مشکل با تنظیم حساسیت ماوس حل‌شدنی است.

دقت و حساسیت

حساسیت ماوس یا DPI تعیین می‌کند که ماوس شما با چه سرعتی در صفحه حرکت کند. حساسیت بیشتر بدین‌معنی است که ماوس سریع‌تر حرکت می‌کند و برعکس. DPI مخفف Dot Per Inch و به‌معنی تعداد نقاطی است که در یک اینچ تشخیص داده می‌شود. وقتی DPI ماوسی ۸۰۰ است؛ یعنی می‌تواند ۱ اینچ (معادل ۲.۵۴ سانتی‌متر) را به ۸۰۰ نقطه تقسیم کند.

وقتی از بازی صحبت می‌شود، بسیار مهم است که ماوس شما بتواند مانورهایتان را با دقت بسیار زیادی ردیابی کند. مخصوصاً در بازی‌های FPS، ماوس باید دقت چشمگیری داشته باشد تا بتوانید بدون گیر یا Angle Snapping به‌درستی هدف بگیرید تا حرکات دست را بدون هیچ‌گونه تغییر زاویه‌ به بازی منتقل کنید.

ماوس برای چپ دست‌ها
ماوس پد ۱۰۰ دلاری ریزر اطلس

همه‌ی ماوس‌های بازی دکمه‌هایی در بالا یا کنار ماوس دارند که به گیمر امکان می‌دهند DPI را بدون معطلی درلحظه تغییر دهد. ماوس گیم با تنظیمات DPI از‌پیش‌تعیین‌شده ارائه می‌شود که از ۴۰۰ DPI شروع می‌شود و به ۲۶,۰۰۰ DPI یا حتی بیشتر می‌رسد.

این ویژگی برای کسانی‌ عالی است که بسته به فعالیت به تغییر حساسیت ماوس نیاز دارند یا صرفاً از این کار لذت می‌برند. برای تغییر تنظیمات DPI از‌پیش‌تعیین‌شده ماوس، می‌توانید نرم‌افزار آن را هم دانلود کنید.

با مراجعه به وب‌سایت سازنده یا بررسی بسته‌بندی ماوست خود، می‌توانید نرم‌افزار آن را پیدا کنید

اکثر ماوس‌های معمولی ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ دی‌پی‌آی دارند و معمولاً دکمه‌‌ای ندارند که امکان تغییر سریع آن‌ را برای شما فراهم کند. برای تغییر سرعت ماوس‌های معمولی، باید به تنظیمات کامپیوتر خود بروید و حساسیت را به‌صورت دستی تنظیم کنید.

اگر اغلب به تغییر سرعت حرکت ماوس نیازی ندارید، این موضوع نباید برایتان مهم باشد. با تغییر میزان DPI، می‌توانید سرعت نشانگر ماوس را برای کارهای دقیق مانند هدف‌گیری در بازی‌ها یا ویرایش عکس تنظیم کنید.

سرعت نمونه‌برداری

نرخ‌ نمونه‌برداری (Polling Rate) برحسب هرتز اندازه‌گیری می‌شود و تعیین می‌کند که ماوس هر چند وقت یک‌ بار مکان قرارگیری خود را به کامپیوتر گزارش دهد. هرچه سرعت نمونه‌برداری بیشتر باشد، پاسخ‌گویی ماوس ماوس بهتر خواهد بود و برعکس.

ماوس‌های معمولی معمولاً سرعت نمونه‌برداری کمتری (در‌حدود ۱۲۵ هرتز) درمقایسه‌با نوع گیمینگ دارند. سرعت نمونه‌برداری زیاد برای انجام کارهای عادی روزمره که به واکنش سریع نیاز ندارند، اهمیتی ندارد و همین میزان کم هم کفایت می‌کند.

مدل سفید ماوس MX Anywhere 3S لاجیتک در دست
ماوس MX Anywhere 3S لاجیتک

سرعت نمونه‌برداری ماوس‌های گیمینگ حداقل ۵۰۰ هرتز است که برای اکثر گیمرها کافی است. سرعت نمونه‌برداری برخی مدل‌ها به ۱۰۰۰ هرتز یا بیش از آن هم می‌رسد؛ با‌این‌حال، احتمالاً نمی‌توانید تفاوت بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ هرتز را تشخیص دهید.

ماوس‌های گیمینگ حرفه‌ای‌تر مانند ماوس ریزر Viper 8K وجود دارند که نرخ نمونه‌برداری تا ۸۰۰۰ هرتز ارائه می‌دهند. با این نرخ چشمگیر به همان اندازه که ماوس می‌تواند پاسخ‌گو باشد، فشار بیشتری بر CPU وارد می‌کند. برای تنظیم Polling Rate از نرم‌افزار ماوس خود می‌توانید استفاده کنید.

کلیدهای ماکرو

ماکروها مجموعه‌ای از دستورها هستند که با فشار‌دادن یک دکمه ازطریق برنامه ضبط و اجرا می‌شوند. آن‌ها می‌توانند کارهای ساده‌ای مانند بازکردن مرورگر وب یا ایمیل‌ها یا وارد‌کردن متن را نیز انجام دهند. در بازی از کلیدهای ماکرو برای انجام سریع اقدامات تکراری استفاده می‌شود؛ اما آن‌ها با عملکردی مثل کلیدهای میان‌بر کیبورد برای استفاده عمومی از کامپیوتر نیز مناسب هستند.

ماوس ریزر Razer Naga V2 Hyperspeed در دست
ماوس ریزر Razer Naga V2 Hyperspeed

اکثر ماوس‌های بازی به کلیدهای ماکرو مجهزند که با استفاده از نرم‌افزار ماوس می‌توانید آن‌ها را برنامه‌ریزی کنید. به‌عنوان مثال، برای ماوس‌های ریزر می‌توانید اپ Razer Synapse را نصب کنید. موس‌های بازی می‌توانند کلیدهای ماکرو زیادی داشته باشند. برخی از ماوس‌های بازی، به‌ویژه آن‌هایی که برای بازی‌های MMORPG طراحی شده‌اند، تعداد زیادی دکمه اضافی دارند.

به‌عنوان مثال، ماوس گیمینگ لاجیتک G600 MMO تعداد ۲۰ دکمه دارد. درمقابل، ماوس‌های معمولی معمولاً کلید ماکرو ندارند؛ اما ممکن است دو دکمه برای جلو یا عقب رفتن در صفحات مرورگر وب و به‌احتمال کمتر دکمه تنظیم DPI داشته باشند.

با این‌ حساب ماو‌س‌های معمولی درمقایسه‌با ماوس گیمینگ توانایی بسیار کمتری دارند و مطمئناً بر عملکرد بسیار کمتری تأکید می‌کنند؛ البته این بدین‌معنی نیست که ماوس‌های معمولی بد هستند؛ بلکه آن‌ها فقط فاقد گزینه‌هایی‌‌اند که برای گیمرهای حرفه‌ای ضروری و برای کاربران معمولی غیرضروری است.

ارگونومی و ظاهر

ماوس‌های گیم تقریباً همیشه ارگونومیک هستند؛ زیرا برای استفاده در تمام طول روز ساخته شده‌اند. وقتی آن‌ها را در دست می‌گیرید، متوجه گیرش طبیعی و راحتشان خواهید شد، به‌خصوص اگر تکیه‌گاه شست داشته باشند.

وجود تکیه‌گاه هنگام گرفتن ماوس، به انگشت شست شما مکان مناسبی برای استراحت می‌دهد و راحتی بیشتری را فراهم می‌کند؛ درنتیجه خستگی را کاهش می‌دهد و به‌تعویق می‌اندازد.

گفتنی است که این ماوس‌ها ممکن است به‌طور خاص برای استفاده‌ی افراد راست‌دست یا چپ‌دست ساخته شوند؛ البته ماوس‌های Ambidextrous به‌گونه‌ای ساخته شده‌اند که هم برای استفاده افراد راست‌دست و هم چپ‌دست مفید باشند.

ماوس ریزر Basilisk V3 Pro روی موس پد با کیبورد
ماوس ریزر Basilisk V3 Pro

اکثر ماوس‌های عادی طراحی فلت دارند و استفاده طولانی از آن‌ها راحت نیست؛ زیرا دست شما را در وضعیت طبیعی نگه نمی‌دارند. با‌این‌حال، می‌توانید ماوس‌های ارگونومیک غیرگیمینگ هم پیدا کنید؛ اما اگر این موضوع برایتان اهمیت دارد، بهتر است به‌سراغ مدل‌های گیمینگ بروید.

علاوه‌بر‌این، ماوس‌های عادی معمولاً به‌اندازه‌ی ماوس‌های بازی جذاب به‌نظر نمی‌رسند. ماوس‌های بازی معمولاً LED‌های درخشان و لبه‌های تیز و طراحی منحصر‌به‌فرد فضایی و آینده‌نگر دارند. ماوس‌‌های معمولی به‌ندرت نورپردازی RGB یا آرم‌های پر‌زرق‌وبرق دارند و معمولاً اداری به‌نظر می‌رسند و طراحی ارگونومیکی ندارند.

هزینه

به‌طور‌کلی، ماوس‌های گیمینگ گران‌تر از ماوس‌های معمولی هستند. این موضوع منطقی است؛ زیرا همانطور‌که خواندید، ماوس‌‌های گیمینگ کیفیت و عملکرد بیشتر و بهتری از ماوس‌های معمولی دارند.

ماوس‌های گیم با نرم‌افزاری عرضه می‌شوند که می‌توانید از آن‌ برای تنظیم و سفارشی کردن ویژگی‌هایی مانند عملکرد کلیدهای ماکرو، نور RGB، حساسیت و نرخ پرسش استفاده کنید. اگر برای انجام کارهای ساده مثل وب‌گردی و کار با نرم‌افزاهای عادی مثل ورد به ماوس نیاز دارید، ماوس معمولی برایتان کافی است.

آیا ماوس بازی برای بازی ضروری است؟

بی‌دلیل نیست که گیمرهای حرفه‌ای و استریمرها از ماوس‌های گیمینگ و بهترین صندلی‌های گیمینگ استفاده می‌کنند. اگر به‌دنبال ارتقای گیم‌پلی خود در بازی‌هایی مانند Valorant یا Apex Legends هستید، علاوه‌بر داشتن مانیتور با نرخ تازه‌سازی چشمگیر، خرید ماوس گیمینگ یکی از بهترین سرمایه‌گذاری‌هایی است که می‌توانید انجام دهید.

نکته‌ی مهم درباره‌ی ماوس بازی مناسب این است که از آن برای کارهای معمولی هم می‌توانید استفاده کنید؛ اما بهترین ماوس‌های معمولی این قدرت را ندارند که در تمام بازی‌ها آن‌طور که باید، به کمکتان بیایند. ماوس بازی مطلوب افزون‌بر بهبود تجربه‌ی بازی، شما را از مزایای بسیار دیگری نیز بهره‌مند خواهد کرد.

ماوس گیمینگ Harpe Ace و پد ماوس Hone Ace ایسوس
ماوس گیمینگ Harpe Ace

ماوس گیمینگ برای بازی‌های معمولی ضروری نیست؛ اما در بازی‌های سرعتی می‌تواند مزیتی رقابتی به شما بدهد. برای بسیاری از ژانرها مانند بازی‌های استراتژیک، ماوس بازی ابزاری ضروری نیست. بااین‌حال، ماوس بازی ممکن است در بازی‌های FPS ضروری باشد؛ زیرا دقت ماوس و زمان پاسخ‌گویی در این بازی‌ها بسیار مهم است.

گیمرهای معمولی می‌توانند با استفاده از ماوس معمولی کنار بیایند؛ اما اگر می‌خواهید رقابت کنید، به ماوس بازی مناسب نیاز دارید. ماوس بازی به شما کنترل و دقت بیشتری می‌دهد که در بازی‌های تیراندازی اول شخص و سایر بازی‌های ‌این‌چنینی ضروری است. اگر درزمینه‌ی بازی جدی هستید، توصیه می‌کنم ماوس گیمینگ تهیه کنید؛ زیرا بر عملکرد شما تأثیر بسزایی می‌گذارد.

درنهایت، بحث کیفیت ساخت مطرح می‌شود. ماوس گیمینگ به‌گونه‌ای ساخته شده است که عمر طولانی‌تری داشته باشد و درمقایسه‌با ماوس معمولی بتوان از آن استفاده و حتی سوء‌استفاده بیشتری کرد. اگر اوقات سختی را برای تجهیزات بازی خود به‌وجود می‌آورید، ماوس گیمینگ گزینه‌ای است که باید روی آن فکر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *