1. صفحه اصلی
  2. /
  3. وبلاگ
  4. /
  5. اخبار
  6. /
  7. حامیم: DrinkPure راه حلی…
حامیم: DrinkPure راه حلی برای مشکل تامین آب آشامیدنی جهان

حامیم: DrinkPure راه حلی برای مشکل تامین آب آشامیدنی جهان
با وجود پیشرفت های فراوانی که بشریت طی سال های اخیر شاهد آن بوده، مشکل تامین آب سالم و بهداشتی برای تمامی ساکنین زمین همچنان پیش روی بسیاری از کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته یا حتی برخی کشورهای توسعه یافته در شرایط خاص است. شاید فیلتر DrinkPure راه حل این مشکل باشد.

تلاش های بسیاری برای بر طرف کردن این مشکل جهانی صورت گرفته است که هر یک مشکلاتی خاص همچون نیاز به تامین برق یا نیاز به مواد گران قیمتی همچون ذرات نقره را داشته اند. ضمن اینکه نرخ تولید آب پایینی را ارائه می‌دادند. فیلتر DrinkPure قرار است راه حلی باشد بر تمام مشکلات تامین آب سالم تا آب آشامیدنی با نرخی معادل یک لیتر بر دقیقه به شیوه ای بسیار آسان تهیه شود.

این طرح که توسط یکی از دانشجویان موسسه ی تحقیقاتی زوریخ ارائه شده است با همراهی تیمی توانست با استفاده از نمونه‌ی اولیه‌ای با وزن تنها ۱۰۰ گرم آب مورد نیاز یک فرد معمولی را به مدت یک سال بی نیاز از تعویض فیلتر تامین کند.

کاربر می‌تواند به سادگی این ابزار را به یک بطری آب پلاستیکی معمولی پر شده از آب ناسالم متصل کند و سپس با فشردن بطری آب را در آن جای کند تا طی فیلتری سه مرحله‌ای نهایتا آب سالم قابل آشامیدن به دست آید.

مرحله ی اول پاکسازی جداسازی ذرات بزرگ همچون شن و ماسه از آب است که این آب سپس توسط لایه ای از ذغال فعال مواد شیمیایی و مواد بوزا را از دست می‌دهد و در نهایت به وسیله ی لایه‌ای از غشای پلیمری باکتری‌ها از آب جداسازی می‌شوند. این لایه ی پلیمری پیش از این توسط دو دانشجوی دیگر توسعه داده شده بود و حاوی حفرات بسیار ریزی است که تنها آب می‌تواند از آن عبور کند در نتیجه میکروب‌ها پشت این صافی می‌مانند و آب پاکیزه‌ای به دست می‌آید که کاملا بهداشتی و قابل آشامیدن است.

به گفته ی سازندگان این ابزار فوق العاده کاربردی و حیاتی مواد به کار رفته برای ساخت این فیلتر در مقایسه با سایر ابزارهای مشابه بسیار ارزان و روش ساخت آن نیز بسیار آسان است.

drinkpure-0

اگرچه بازار این فیلتر برای کوهنوردان و ماجراجویان بسیار قابل توجه خواهد بود اما تیم سازنده امیدوار است بتوان از این اختراع برای نیاز های بشردوستانه و در مناطق محروم استفاده کرد. برای دستیابی به چنین هدفی کمپینی اینترنتی در Indiegogo به راه افتاده تا با حمایت سرمایه گذاران بتوان این ابزار را برای کمک به مردم آفریقا هر چه زودتر در دسترس قرار داد.
«حامیم ارتباط، مجری تخصصی پیاده سازی پسیو شبکه های کامپیوتری، برق اضطرا، دوربین مداربسته و چاه ارت»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *