1. صفحه اصلی
  2. /
  3. وبلاگ
  4. /
  5. اخبار
  6. /
  7. حامیم: پنجاه سال پیش…
حامیم: پنجاه سال پیش در چنین روزی اولین مکالمه‌ی ویدئویی برقرار شد

حامیم: پنجاه سال پیش در چنین روزی اولین مکالمه‌ی ویدئویی برقرار شد

با پیشرفت روزافزون ابزار‌های قابل حمل و تعبیه دوربین‌هایی در جلوی تلفن‌های‌هوشمند، مکالمات ویدئویی به امری عادی و در عین حال ضروری تبدیل شده است. اما اولین مکالمه‌ی ویدئویی در چه تاریخی برقرار شد؟ امروز پنجاه سال از زمان برقراری اولین مکالمه‌ی ویدئوی می‌گذرد. در 20 آپریل 1964 کمپانی بِل از تلفن‌ تصویری Mod 1 پرده برداشت.

Mod 1 را باید به‌عنوان خشت اول از دیواری عنوان کرد که این‌روزها توسط اپلیکیشن‌هایی چون اسکایپ و هنگ‌اوتز ادامه پیدا کرده است. کمپانی بِل در سال 1964 و در جریان برگزاری نمایشگاه جهانی (World Fair) که در آمریکا برگزار شده بود، پرده از این تلفن تصویری برداشت. بازدیدکنندگان از این نمایشگاه می‌توانستند با قرارگرفتن در کابین مخصوص با فردی هزاران کیلومتر دورتر در دیزنی‌لند به گفتگو بپردازند. اما به جای استفاده از یک تلفن، کاربران در مقابل یک وسیله‌ی دوک مانند قرار می‌گرفتند که شامل یک صفحه‌ی نمایش و دوربین بود. این مکالمه‌ی ویدئویی یک ارتباط تصویری سیاه و سفید با نرخ 30 فریم بر ثانیه را در اختیار کاربران قرار داده بود. چند ماه بعد کمپانی AT&T این سرویس را در قالب تجاری برای کاربران شبکه خود عرضه کرد.

اما هزینه‌ی دریافتی برای این سرویس در زمان خود بسیار گران‌قیمت بود. AT&T ‌این سرویس را با هزینه‌ی 16 دلار برای سه دقیقه ارایه کرد. علی‌رغم هزینه‌ی میلیون دلاری AT&T این پروژه نتوانست افراد بسیاری را به سوی خود جلب کرد. Mod II در سال 1969 به بازار عرضه شد و این نمونه نیز موفقیت چندانی را پیدا نکرد. پس از AT&T ‌نیز کمپانی‌های دیگری به فعالیت در این حوزه پرداختند که با استقبال چندانی روبرو نشد، تا اینکه اسکایپ با استفاده از اینترنت قدم در میدان گذاشت و موفقیت خوبی را از آن خود ساخت.

به مرور سرویس‌های مشابه اسکایپ رواج یافتند و مکالمه تصویری نیز به سرویس پیش‌فرض اپراتورهای مخابراتی بدل شدند.

«حامیم ارتباط، مجری تخصصی پیاده سازی پسیو شبکه های کامپیوتری، برق اضطراری، دوربین مداربسته و چاه ارت»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *