1. صفحه اصلی
  2. /
  3. وبلاگ
  4. /
  5. اخبار
  6. /
  7. حامیم: اینتل Core M…
حامیم: اینتل Core M بسیار باریک معرفی شد

حامیم: اینتل Core M بسیار باریک معرفی شد
اینتل در دو سال اخیر توجه زیادی به بازار وسایل همراه داشته و امسال هم با کوله‌باری از فناوری‌های پردازشی به کامپیوتکس قدم گذاشته است. تراشه‌های Core M اعضایی از خانواده‌ی جدید Broadwell هستند که برای اولین بار لیتوگرافی پیشرفته‌ی 14 نانومتری اینتل را به دنیای وسایل همراه معرفی می‌کنند. در ادامه نگاهی اجمالی به شاخصه‌های این تراشه‌ها می‌اندازیم.

فقط آرم و شرکای بزرگی مثل اپل و سامسونگ و کوآلکامنیستند که تراشه‌های کوچک، کم‌مصرف و باریک طراحی یا تولید می‌کنند؛ اینتل هم در معرفی نسل‌های اخیر خانواده‌ی اتم نشان داده که تا چه حد توانمند است و مجدّانه می‌کوشد که بهترین باشد؛ حتی در بازار تبلت و گوشی. برنامه‌ی امسال اینتل این است که در 130 گوشی و تبلت، تراشه‌های ساخت خود را به کار بگیرد؛ اما اینکه سازندگان اینتل را انتخاب می‌کنند یا رقبا، موضوع دیگری است.

تبلتی به ضخامت 7.2 میلی‌متر نمایانگر اندازه‌ی کوچک تراشه‌های برودوِل است. تبلتی با صفحه‌نمایش 12.5 اینچی که اینتل برای معرفی برودول ساخته، یک ابزار هیبریدی است که در صورت نیاز با اتصال صفحه‌کلیدجداشدنی، به لپ‌تاپ تبدیل می‌شود. وزن تبلت تنها 670 گرم است.

intel-hybrid-core-m-tablet

سرفیس پرو را به خاطر دارید؟ تبلتی توانمند با پردازنده‌ی Core که ممکن است i3، i5 یا حتی i7 باشد. سرفیس پرو 3 وزنی معادل 800 گرم داشت و با توجه به تراشه‌ی سریعی که درون تبلت قرار داده شده بود، پذیرای یک فن عجیب و بسیار باریک هم بود.

اما تبلت برودولی اینتل به فن نیازی ندارد؛ چرا که Core M می‌خواهد توان پردازشی بالا را در کالبد اندازه‌ی بسیار کوچک با توان مصرفی کم برای تبلت‌ها به ارمغان بیاورد.

به غیر از صفحه‌کلید جداشدنی، داک دیگری برای کاربردهای صوتی و تصویری در نظر گرفته شده که طبق معمول پورت‌های اضافی، اسپیکر و شاید خنک‌کاری بهتر با استفاده از فن‌های اضافی را به تبلت اضافه می‌کند.

شاید مایکروسافت هم با توجه به خصوصیات جذاب Core M در سرفیس مینی خود از آن استفاده کند؛ تبلتی که انتظار معرفی آن به همراه سرفیس پرو 3 را داشتیم؛ اما این شایعه رنگ حقیقت به خود نگرفت. شایعات دیگر حاکی از آن است که مایکروسافت توان پردازشی تراشه‌های خوب کوآلکام را برای اجرای سریع و روان ویندوز RT و رقابت با بزرگان بازار تبلت کافی نمی‌داند. اگر Core M انتخاب مایکروسافت باشد، اجرای ویندوز 8.1 هم دور از نظر نیست.

امسال سالی است که Core M در تبلت‌های مختلف و به خصوص تبلت‌های هیبریدی بدون فن استفاده شود.

در پایان باید اضافه کرد که Core M با لیتوگرافی جدید 14 نانومتری تولید شده و در واقع پنجمین نسل خانواده‌ی Core محسوب می‌شود. لیتوگرافی ظریف‌تر به مصرف کمتر باتری و شارژدهی بهتر می‌انجامد.

در اسلاید زیر هم شاخصه‌های Core M ذکر شده است. 60 درصد توان گرمایی ؛ 20 تا 40 درصد کارایی بهتر، 10 تا 45 درصد توان مصرفی کمتر در مورد سیستم-روی-یک-چیپ‌ها و در نهایت مهم‌ترین مسأله یعنی 50 درصد کوچک‌تر:

intel

اینکه در اسلاید فوق چرا عبارت نسل چهارم ذکر شده، بیشتر اشتباه تایپی به نظر می‌رسد؛ چرا که تغییر لیتوگرافی معمولاً به ندرت و هنگام معرفی نسل جدید و کاملاً متفاوت اتفاق می‌افتد؛ اما باید منتظر باشیم و ببینیم چه معماری و ساختاری در انتظارمان است.

به نظر شما عملکرد این تراشه‌های جدید چطور خواهد بود و آیا کمکی به رونق گرفتن بازار تبلت‌های اینتلی می‌کنند؟
«حامیم ارتباط، مجری تخصصی پیاده سازی پسیو شبکه های کامپیوتری، برق اضطرا، دوربین مداربسته و چاه ارت»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *