1. صفحه اصلی
  2. /
  3. وبلاگ
  4. /
  5. اخبار
  6. /
  7. حامیم: انتقال فایل از…
حامیم: انتقال فایل از سیستم عامل مجازی به سیستم عامل اصلی

حامیم: انتقال فایل از سیستم عامل مجازی به سیستم عامل اصلی 
نرم‌‌افزارهای ماشین مجازی مثل VirtualBox یا VMware برای نصب یک سیستم عامل در محیط سیستم عامل اصلی کاربرد دارند. مثلاً ویندوز XP تحت ویندوز 8.1؛ اگر از این نوع نرم‌افزارها استفاده نکرده‌اید بد نیست ویرچوآل‌باکس رایگان را امتحان کنید. موضوع این مقاله نحوه‌ی فرستادن فایل از ماشین مجازی به سیستم عامل اصلی است. با ما باشید تا با تصاویر و آموزش ویدیویی، روش کار را یاد بگیریم.

ویرچوآل‌باکس را می‌توان یک کامپیوتر غیرواقعی و مشابه کامپیوتر اصلی تعریف کرد. می‌توان چندین سیستم مختلف را برای آزمایش نرم‌افزارها و سیستم عامل‌های مختلف در آن ایجاد کرد و حتی به اجرای ویروس‌ها و بررسی آثارشان پرداخت. برنامه‌نویسان هم می‌توانند از آن برای آزمایش نرم‌افزارها استفاده کنند. از کاربردهای زیاد ماشین‌های مجازی می‌گذریم و به این سوال می‌پردازیم که چطور در ویر‌چوآل‌باکس، فایل‌های موجود روی سیستم عامل مجازی را به سیستم عامل اصلی منتقل کنیم؟

استفاده از شبکه در ویرچوآل‌باکس برای اشتراک فایل‌ها

فیلم آموزشی مراحل کار در ویرچوآل‌باکس را دانلود کنید و یا در ادامه‌ی مطلب از راهنمای تصویری استفاده نمایید:

دانلود ویدیوی رزولوشن 920p، حجم 4.6 مگابایت

ویرچوآل‌باکس بخشی به نام Shared Folders دارد که در مورد سیستم عامل ویندوز و لینوکس به عنوان سیستم عامل مجازی به درستی کار می‌کند. برای استفاده از این قابلیت از مسیر زیر عمل کنید:

Devices > Insert Guest Additions CD image

البته این موضوع وقتی کاربردی است که سیستم عامل مجازی شما اجرا شده باشد. به تصویر زیر توجه کنید:

install-virtualbox-guest-additions

مرحله‌ی بعدی تنظیم آدرس پوشه‌هایی است که قرار است به صورت مشترک توسط سیستم عامل اصلی و سیستم عامل مجازی که در ویرچوآل‌باکس نصب شده، استفاده شوند. مسیر زیر را دنبال کنید:

Machine > Setting > Shared Folders

دو نوع پوشه‌ی مشترک داریم. نوع اول پوشه‌هایی هستند که همیشه همراه ماشین مجازی باقی می‌مانند و تنها در صورتی از لیست حذف می‌شوند که ماشین مجازی را حذف کنید. دومین نوع، Transient Folders یا پوشه‌هایی است که به صورت موقتی و گذرا به اشتراک گذاشته شده‌اند و به محض اینکه ماشین مجازی را خاموش یا ری‌استارت کنید، از لیست پوشه‌های مشترک بیرون می‌آیند.

روی دکمه‌ی Add که به شکل پوشه‌ای با علامت مثبت در سمت راست قرار داده شده کلیک کنید. مسیر پوشه‌ی اشتراکی را به دلخواه انتخاب کنید. دقت کنید که این پوشه در سیستم عامل اصلی شما وجود دارد. اما نامی که انتخاب می‌کنید، نامی است که در سیستم عامل مجازی نمایش داده می‌شود.

حالت پیش‌فرض دسترسی به پوشه‌ی مشترک Read-Write است. به این معنی که  سیستم عامل مجازی قادر به نوشتن یا خواندن فایل‌های آن است. اما می‌توانید چک‌باکس Read-only را هم انتخاب کنید. در این صورت ماشین مجازی شما فقط قادر به خواندن فایل‌ها خواهد بود و اجازه‌ی قرار دادن فایل یا حذف فایل را ندارد.

چک‌باکس دیگر Auto-mount است که به صورت خودکار پوشه‌ی مشترک را در هنگام بوت شدن سیستم عامل مجازی، به آن اضافه می‌کند.

یادتان نرود که اگر پوشه‌ی مورد نظر شما دائمی است، گزینه‌ی Make Permanent هم باید انتخاب شده باشد.

add-shared-folder-to-virtualbox-virtual-machine

اگر سیستم عامل مجازی شما ویندوز است، پوشه‌ی مشترک در بخش Network قرار می‌گیرد. ویندوز اکسپلورر را بازر کنید، Network را بررسی کنید و به دنبال VBOXSRV بگردید.

access-virtualbox-shared-folders-in-windows-network

اگر می‌خواهید پوشه‌ی شیر شده را mount کنید، از دستور زیر در محیط دستور ویندوز استفاده نمایید، به جای NAME آدرس و نام پوشه‌ی مورد نظر خود را قرار دهید.

net use x: \\vboxsvr\NAME

در سیستم عامل لینوکس هم دستور زیر کاربرد دارد که در آن /mnt/folder مسیر پوشه‌ی NAME که شیر شده را نشان می‌دهد.

mount -t vboxsf NAME /mnt/folder

دقت کنید که منظور از Mount کردن یک پوشه، چسباندن آن به عنوان بخشی از شبکه برای دسترسی و استفاده از آن است. قبل از استفاده از این دو دستور باید پوشه‌ی مشترک ایجاد شده باشد.

virtualbox-network-share-mount-commands

با مکث کردن در بخش Shared Folders هم مطابق عکس فوق، دستورات مذکور در راهنمای نرم‌افزار دیده می‌شوند.

به اشتراک‌گذاری پوشه‌ها در VMware

وی‌ام‌ویر هم دارای قابلیت پوشه‌ی مشترک است که هم در ویندوز و هم در لینوکس، کاربردی است. البته نرم‌افزار رایگانی نیست و علی‌رغم امکانات بهتر، کمتر محبوب است.

به هر حال برای بهره‌مندی از ویژگی اشتراک پوشه‌ها باید مجموعه ابزار VMware Tools در ماشین مجازی شما نصب شده باشد. برای نصب از Option ماشین مجازی استفاده کنید. امکان بروزرسانی VMware Tools هم پیش‌بینی شده است.

vmware-player-install-vmware-tools

در قدم بعدی، پنجره‌ی settings ماشین مجازی را باز کنید. به عنوان مثال در VMware Player مسیر زیر را دنبال کنید:

Player > Manage > Virtual Machine Settings

سپس روی تب Options کلیک کنید و Shared Folders را انتخاب نمایید و در نهایت آن را Enable کنید.

پوشه‌هایی که می‌خواهید به اشتراک بگذارید را اضافه کنید. نامی که برایشان انتخاب می‌کنید، در محیط سیستم عامل مجازی دیده خواهد شد. در VMware هم سطح دسترسی به صورت پیش‌فرض Read-Write است. اگر نیاز است از چک‌باکس Read-only استفاده کنید تا ماشین مجازی قادر به ذخیره‌ی فایل در پوشه‌ی مشترک نباشد. مثلاً یک ویروس را در آن کپی نکند و مشکل به سیستم عامل واقعی شما هم سرایت کند.

add-shared-folders-to-virtualbox

درست مثل ویرچوآل‌باکس پوشه‌ی مشترک در بخش شبکه‌ی سیستم عامل مجازی دیده می‌شود.

access-shared-folder-in-vmware-windows-network

اگر دوست دارید دسترسی به پوشه‌ی مشترک ساده‌تر و سریع‌تر باشد، از ویژگی Map as a network drive در سیستم عامل مجازی استفاده کنید تا مثل یک درایو عادی در اکسپلورر ویندوز نمایش داده شود. در این صورت دیگر نیازی نیست هر بار در شبکه و پوشه‌های مختلف به دنبال آن بگردید.

map-vmware-shared-folder-as-network-drive

البته اگر سیستم عامل مجازی ویندوز‌های قدیمی‌تر مثل XP باشد، ابزاری به نام Map as network drive در اختیار شما نیست ولیکن ساختن شرت‌کات به دیگر روش‌ها ممکن است.

در لینوکس پوشه‌ی مشترک در مسیر /mnt/hgfs در پوشه‌ی root قرار می‌گیرد.

برای هر ماشین مجازی باید پوشه‌ی مشترک را به صورت جداگانه تعریف کرد.

یادآوری می‌کنیم که اگر دسترسی به صورت خواندن و نوشتن باشد، آلوده شدن ماشین مجازی به ویروس‌ها ممکن است موجب آلوده شدن سیستم عامل اصلی شود. بنابراین با احتیاط از پوشه‌ی مشترک استفاده کنید و یا از حالت Read-only استفاده نمایید.
«حامیم ارتباط، مجری تخصصی پیاده سازی پسیو شبکه های کامپیوتری، برق اضطرا، دوربین مداربسته و چاه ارت»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *