تجهیز اتاق سرور - حامیم ارتباطات

تجهیز اتاق سرور

ایجاد مكانی مناسب و آماده در جهت متمركز كردن سرورهای شبكه و استفاده از منابع مشترك نگهداری، از عوامل مهم و تاثیرگذار پیشبرد كاری یك سازمان می باشند لذا در این راستا اتاق سرور ایجاد شده و مورد استفاده بهینه  قرار می گیرد . اهداف اصلی در پیاده سازی اتاق سرور عبارتند از متمرکز سازی ،مدیریت راحت تر ، نظارت جامع و اطمینان از صحت داده ها  و عملکرد صحیح سرورها و در نهایت کل شبکه.

حامیم ارتباط با تیمی مجرب در زمینه تجهیز و طراحی مراکز داده و دیتا سنتر، آماده انجام پروژه های مربوطه و بر اساس استاندارد TIA-942 میباشد .

در سال ۲۰۰۵ انجمن علمی صنعت ارتباطات برای تعیین راهكارهای عملی برای طراحی و ساخت Data Center ها مخصوصا با توجه به سیستمهای كابل كشی و طراحی شبكه، استاندارد TIA-942 را در دستورالعملهای مبتنی بر  دو نوع رسانه فیبر نوری و كابلهای مسی را وضع نمود . استاندارد TIA -942 حداقل احتیاجات را برای زیر ساخت های مخابراتی یك مركز داده و یا سایت كامپیوتری را مشخص می سازد . در این استاندارد یك سری احتیاجات و رهنمود ها را برای طراحی و نصب مراكز داده مشخص می سازد و اكثر نكات مهمی كه بایستی در یك مركز داده رعایت گردد را با توجه به المانهایی مانند كف كاذب ، سقف كاذب، ساختمان ، برق اظطراری ، كابل كشی ، سیستم خنك كننده ، سیستم اعلان و اطفا حریق و سیستم کنترل جامع …. بیان نموده است . طراحان و مدیران مركز داده با آشنایی با این استاندارد می توانند با اجزای یك مركز داده و رابطه آنها با یكدیگر آشنا شوند و مشخصات مورد انتظار از المانهای مختلف یك مركز داده را مشخص سازند.

به طور کلی و بر اساس این استاندارد در طراحی  هر اتاق سرور میبایست تقسیمات زیر صورت گیرد :
تقسیم بندی داخلی فضای مرکز داده
فضای Server Rom
فضای مربوط به تجهیزات HVAC
فضای مربوط به تجهیزات دستگاههای مولد برق
فضای پرسنل
فضای UPS و کابینت های باطری
اتاق نگهداری مخازن گاز و یا جانمایی در کف کاذب در سیستمهای نوین
اتاق مانیتورینگ و کنترل شبکه
اتاق ارتباطات  Communication
 همچنین در زمینه ساختار فیزیکی و تجهیزات اتاق سرور مباحث زیر به صورت سرفصل مورد نیاز میباشد :
ساختار فیزیکی ، سطوح و پوششهای کاذب کف ،سقف و دیوارها
سیستم های روشنایی خودکار با میزان نور استاندارد و روشن شدن به محض ورود و خاموش شدن پس از خروج
سیستم های اطفاء حریق به صورت هر اتاق یا هر رک و اعلان حریق هوشمند
سیستم تهویه خودکار هوا و کولینگ با قابلیت کنترل از راه دور و از طریق شبکه و یا تلفن همراه (SMS)
سیستم مانیتورینگ تحت شبکه با قابلیت کنترل از راه دور
سیستم های برق اظطراری و جایگزین -UPS
سیستم کنترل تردد با کارت یا اثر انگشت با امکان گرفتن تصویر افراد و ذخیره لاگ کلیه کاربران برای ورود و خروج و امکان گزارش گیری
سیستم کنترل جامع سرور ها از راه دور ،هشدار سنسورهای دود و آتش و دما ، ورود و خروج افراد،آژیر ،قطع و وصل UPS ها ، اجرای فرامین خاص و …. .
سیستمهای HVACK  و تخلیه گردو خاک ،جارو برقی و … .
که بسته به نیاز برای هر اتاق تعریف میشود
لطفاً برای مشاوره رایگان با کارشناسان فنی شرکت تماس بگیرید
.